Gładzie gipsowe

Gips jest podstawą do produkcji popularnych w budownictwie rodzajów mieszanek, przeznaczonych do naprawy i wyrównywania ścian wewnątrz suchych pomieszczeń. Gładzie gipsowe to suche lub gotowe mieszanki do wyrównania powierzchni przed dokładnym wykończeniem (malowanie lub tapetowanie). Zwykle układa się w kilku warstwach: najpierw kompozycja początkowa ma grubość 1-8 mm, następnie kompozycja wykończeniowa ma grubość 0,3-3 mm. Mieszanka gładzi gipsowej bazowej ma frakcję do 0,63 mm, wykańczając do 0,1 mm. Przygotowując ściany pod tapetę wystarczy użyć mieszanki bazowej.

Charakterystyka gładzi gipsowej

Gips, polimery rozpuszczalne w wodzie, wypełniacze mineralne (mączka marmurowa, piasek kwarcowy). Również w składzie gładzi gipsowej często znajdują się dodatki, które spowalniają twardnienie mieszanki i zwiększają plastyczność.

Rodzaje gładzi gipsowych

    Baza – gruboziarnista kompozycja.

    Wykończenie – drobnoziarnista kompozycja.

    Uniwersalna – średnioziarnista kompozycja.

Gładź gipsowa może być łatwa w szlifowaniu o pięknej śnieżnobiałym odcieniu. Ten materiał cechuje zwiększona siła wiązań międzykrystalicznych w gipsie. Jest wykorzystywany także do spoinowania płyt gipsowo-kartonowych z taśmą wzmacniającą. Gładzie gipsowe ze względu na swoje właściwości nie są stosowane do prac na zewnątrz oraz w pomieszczeniach o stałej wysokiej wilgotności.

Obszar zastosowań gładzi gipsowych

    Wykończenie suchych pomieszczeń, prace konserwatorskie.

    Płyta gipsowo-kartonowa.

    Beton, cegła.

Gładź gipsowa pochłania nadmiar wilgoci, regulując wilgotność w pomieszczeniu. Proces ten z czasem niszczy powłokę gipsową, ale może zachować coś bardziej wartościowego. Na przykład drogi zestaw kuchenny.

Gładzie gipsowe dzielą się na suche i gotowe do użycia

Suche gładzie gipsowe są specjalną mieszanką niezbędnych substancji w określonych proporcjach i są przygotowywane bezpośrednio przed użyciem. Jest to najczęstszy rodzaj stosowany do wyrównywania ścian. Sprzedawane są w workach lub paczkach. Sprawdzają się idealnie w starym budownictwie oraz tam, gdzie ściany nie są równe. Ponadto są wykorzystywane do niwelowania ubytków w ścianach do 3 cm głębokości. Suche gładzie gipsowe mają wiele zalet. Przede wszystkim jest to niedrogi materiał dobrej jakości. Są używane do wszelkiego rodzaju prac, nawet do najcieńszych warstw i to jest kolejna zaleta.

Gotowe gładzie gipsowe produkowane są na bazie lateksów lub na bazie dyspersji nowej generacji. Sprzedawane w wiadrach lub pojemnikach. Gotowy do użycia materiał, nie wymaga czasu na przygotowanie składu. Wszystkie składniki są już rozcieńczone w dokładnych proporcjach. Taki materiał można stosować jako bardzo cienką warstwę (1 mm), dlatego znajdują zastosowanie w nowych budynkach, gdzie nadają powierzchni gładkość tafli lustra. Nie ma ograniczeń czasowych w korzystaniu z gotowego rozwiązania, można z nim pracować przez dość długi czas. Jeśli trzeba zrobić sobie przerwę w pracy z gotową gładzią gipsową, wystarczy szczelnie zamknąć pojemnik i nie traci ona swoich właściwości. Gładzie gipsowe nie kurczą się i dobrze nadają się do wyrównywania.

Co trzeba wiedzieć o gładziach gipsowych?

Na bazie gipsu do wykańczania i naprawy powierzchni powstają powierzchnie gładkie i wytrzymałe. Nakłada się ręcznie lub za pomocą specjalnej maszyny z warstwą 5-25 mm (dla różnych producentów liczba ta może się różnić w niewielkim zakresie). Zadaniem mieszanki jest ostateczne wyrównanie powierzchni. Układa się ją na grubość 1-5 mm, a w przypadku aplikacji wielowarstwowej nowa warstwa powinna być cieńsza od poprzedniej.

Gładzie gipsowe
Gładzie gipsowe

Jeśli potrzebuje się uzyskać idealną płaszczyznę na ścianie, stosuje się właśnie odmianę gipsową. W przeciwieństwie do szpachli frakcje powierzchniowe są tak małe, że pozwalają na nałożenie warstwy o grubości do pół milimetra. Ale taka mieszanka jest zwykle używana tylko wtedy, gdy ściany są przygotowywane do malowania. W przypadku tapet ściennych wystarczy szpachlówka gipsowa. Wszystkie suche kompozycje gipsowe rozcieńcza się w czystym pojemniku zwykłą wodą z kranu. Dlaczego przybory do pracy muszą być czyste? To proste: resztki starej zaprawy w kontakcie z nową mieszanką przyspieszają proces wiązania. To ważna kwestia, której nie należy przeoczyć.

Powodzenie dalszych prac zależy od przygotowania podkładu. Najważniejszym wymogiem jest to, aby powierzchnia ściany była sucha, czysta i trwała. Ostatnim krokiem jest gruntowanie. Aby to zrobić, należy użyć płynnych kompozycji – podkładów. Ich zadaniem jest zmniejszenie intensywności wchłaniania wilgoci na powierzchni roboczej. Dodatkowo warstwa podkładowa wiąże pozostały kurz na ścianie. Podkłady stosuje się do gładzi gipsowych, niezależnie od ich przeznaczenia. 

Prace naprawcze z użyciem gładzi gipsowych

W kolejnym etapie wyrównywania ścian konieczna jest naprawa głębokich pęknięć i odprysków. Często pojawiają się w nowych budynkach, gdy struktura budynku się kurczy. Wszystkie wgłębienia czyści się szpatułką, aby pozbyć się tych fragmentów, które nie trzymają się dobrze, a następnie zostają zagruntowane. Niepotrzebne elementy mocujące (gwoździe, wkręty, kołki) należy usunąć ze ściany. Pozostałe otwory należy dokładnie usunąć z kurzu i wypełnić gładzią gipsową którą rozprowadza się na pacy szeroką szpachelką, a następnie nakłada się na ścianę, wypełniając przestrzeń.

Drugą warstwę nakłada się po wyschnięciu pierwszej. Aby to zrobić, trzeba użyć odpowiedniej mieszanki, którą nakłada się szeroką szpachelką pod ostrym kątem do ściany. Ilość warstw gładzi gipsowej może wynosić od 1 do 5. Podczas prac w pomieszczeniu nie powinno być przeciągów, w przeciwnym razie nałożona gładź będzie nierównomiernie wysychać. Ostatnim etapem wyrównywania ścian jest szlifowanie warstwy wykończeniowej papierem ściernym lub siatką ścierną.