Jak działają bariery mikrofalowe – najpopularniejszym systemem ochrony zewnętrznej (obwodowej) jest bariera mikrofalowa. Jest często używany ze względu na swoją sprawdzoną niezawodność i sprawne działanie oraz niewidoczność dla osób niepowołanych. Zadaniem bariery mikrofalowej jest wykrycie ewentualnych prób wejścia na chroniony obszar. Jedną z cech jest wykorzystanie mikrofal o wysokiej częstotliwości do generowania w tym celu wiązek elektromagnetycznych.
Jak działa bariera mikrofalowa?
Działanie bariery mikrofalowej związane jest z generowaniem wiązek elektromagnetycznych o wysokiej częstotliwości pomiędzy odbiornikiem a nadajnikiem. Wiązki tworzą czułą, ale niewidoczną barierę ochronną, dzięki czemu osoba trzecia próbująca wejść do chronionego obszaru nie zdecyduje się na włączenie alarmu. Ważne jest, aby wiedzieć, że przeszkody mikrofalowe są trudne do pokonania. Jeśli odbiornik otrzyma informację o zakłóceniach sygnału, jest ona dokładnie analizowana. Alert jest uruchamiany automatycznie, jeśli problem zostanie zidentyfikowany jako spowodowany działaniami niepożądanej osoby.
Co sprawia, że bariery mikrofalowe są tak czułe?
Bariery mikrofalowe są jednym z inteligentnych zabezpieczeń, ponieważ odbiorniki mogą rozpoznać zakłócenia odbioru spowodowane przez zmieniające się warunki środowiskowe, rośliny lub zwierzęta. Cyfrowy algorytm, który przetwarza sygnał bariery mikrofalowej, jest w stanie zidentyfikować ciało myszy, kota, ptaka i osoby dorosłej. To nie wszystko, bariery mikrofalowe wykrywają sygnały alarmowe i skutecznie odróżniają je od innych sygnałów. Dzięki temu alarm jest skuteczny i nie włącza się bez wyraźnego powodu.
Kolejną bardzo przydatną cechą bariery mikrofalowej jest to, że może wykryć wszelkie próby oszukania systemu bezpieczeństwa i uzyskania dostępu do chronionego obiektu. Alarmy uruchamiają się natychmiast po wykryciu ślepoty czujnika, usunięciu urządzenia, pęknięciu obudowy lub uszkodzonych komponentach.
- czujnik systemu alarmowego lub pomiarowego https://rcse.pl/ochrona-obrazow-i-dziel-sztuki-2/
- czujnik ruchu na podczerwień https://rcse.pl/czujki-sswin/
- czujki mikrofalowe https://rcse.pl/bariery-mikrofalowe/
Co to jest bariera mikrofalowa?
Wiadomo, że bariery mikrofalowe są bardzo skuteczne w ochronie obszarów i obiektów. Z tego powodu są chętnie wykorzystywane do ochrony mienia prywatnego oraz dużych obiektów użyteczności publicznej, gdzie środki ochrony fizycznej nie sprawdzają się. Bariery mikrofalowe służą do ochrony korytarzy, rusztowań i tuneli.

Systemy więzienne cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ urządzenia te uniemożliwiają wejście do budynku osobom nieupoważnionym, a także monitorują ruch więźniów. Gdzie jest umieszczona bariera mikrofalowa? Po pierwsze, między ogrodzeniem wewnętrznym a ścianą zewnętrzną można skutecznie zabezpieczyć cały teren.
Bariery mikrofalowe stosowane są również w zakładach produkcyjnych, elektrowniach i rafineriach w celu ochrony osób nieupoważnionych przed sytuacjami mogącymi zagrozić ich zdrowiu. Urządzenia są od dawna na lotniskach, a ich celem jest wykrywanie ruchu statków powietrznych oraz kontrolowanie i odbieranie danych o ruchu w całym obiekcie. Jest to ważne, aby uniknąć kolizji w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych.
Jak zbudowana jest bariera mikrofalowa?
Bariery mikrofalowe to nadajniki i odbiorniki. Działanie nadajnika polega na przesłaniu sygnału do odbiornika, który dokonuje jego dokładnej analizy. Ważne jest, aby zaprogramować i ocenić sprzęt, który odczytuje sygnał, aby sprawdzić przyczynę zakłócenia. Bardzo ważne jest umieszczenie nadajnika i odbiornika w odpowiedniej odległości od siebie. Jest on opisany przez producenta danego modelu. W przypadku nieprawidłowego ustawienia bariera mikrofalowa nie będzie działać zgodnie z przeznaczeniem. Warto wspomnieć, że zaawansowany technologicznie sprzęt można umieścić w odległości do 200 metrów. Urządzenie posiada również układ ładowania, dzięki czemu bariera zadziała nawet w przypadku chwilowego braku prądu.
Jakie są zalety stosowania bariery mikrofalowej?
Podstawą działania bariery mikrofalowej http://www.boszkowo.org.pl/bariery-mikrofalowe/ są zewnętrzne czujki, co sprawia, że informacja o wejściu osób nieupoważnionych przekazywana jest jeszcze przed wejściem złodziei na teren obiektu. Pomoże to zapobiec szkodom związanym z włamaniem, kradzieżą mienia prywatnego lub firmowego.
Czujki zewnętrzne spełniają również inną funkcję, jaką jest zapobieganie plądrowaniu przedmiotów znajdujących się poza obiektem. Bariery mikrofalowe zapobiegają również aktom wandalizmu, który powoduje uszkodzenia elewacji budynku lub ogrodzenia. Po wykryciu takiego zachowania czujki natychmiast wydają ostrzeżenie, aby chronić otoczenie budynku. Intruzi nie są świadomi chronionego obszaru, ponieważ czujki są niewidoczne. Bariery mikrofalowe mogą narobić dużo hałasu i zniechęcić złodziei do wejścia do obszarów chronionych. Firmy ochroniarskie zatrudnione przez określone firmy mają możliwość zatrzymania intruza i przekazania go policji.