Błąd medyczny — dramat pacjenta i lekarza — problem błędu medycznego jest aktualny i dotyka coraz większej liczby osób. Wynika to z kilku czynników. Zawód lekarza jest zawodem cieszącym się najwyższym zaufaniem społecznym i ponosi wielką odpowiedzialność za zdrowie i życie człowieka, co negatywnie wpłynie na spokój lekarzy. Błędy mogą również wystąpić z powodu przepracowania personelu medycznego.
Stosowanie najnowocześniejszych terapii zwiększa również ryzyko błędu medycznego. Lekarz może zapewnić, że nie popełnia błędów, a jeśli błąd medyczny go skrzywdzi, pacjent powinien dochodzić swoich praw.
Definicja błędu medycznego
Każdy lekarz może spotkać się w swojej pracy z taką sytuacją, to znaczy, że jego błędy prowadzą do poważnych konsekwencji dla zdrowia pacjenta, a nawet kalectwa lub śmierci. To dramat dla obu stron. W takich przypadkach warto skontaktować się z prawnikiem medycznym z https://adwokat-seidel.pl/kancelaria-prawo-medyczne-warszawa/, który pomoże prawnie rozwiązać opisaną powyżej bardzo trudną sytuację. Ustawodawca nie stworzył definicji nadużycia. Obowiązuje pojęcie błędu medycznego zawarte w orzeczeniu Sądu Najwyższego, które brzmi: „Błąd medyczny to działanie (zaniechanie) lekarza w zakresie diagnostyki i leczenia, które w zakresie będącym w dyspozycji lekarza jest niezgodne z nauką medyczną Jednak sam błąd nie wymaga odpowiedzialności cywilnej per se. Zasadą jest, że obowiązek naprawienia szkody powstaje tylko wtedy, gdy wina leży po stronie lekarza i jednocześnie pozostałe warunki odpowiedzialności za szkody określone w Kodeksie Cywilnym Kodeks jest spełniony.” Procedury dowodowe muszą być podjęte i dowody mogą być przedstawione przez obie strony: powoda i oskarżonego. Innymi słowy, błąd medyczny występuje wtedy, gdy lekarz postępuje wbrew zasadom intelektualnym, nie dochowuje należytej staranności i przekracza swoje kompetencje. Dowodami w sprawie o błąd w sztuce lekarskiej mogą być: dokumenty medyczne, wyroki sądów karnych i lekarskich oraz opinie biegłych. Sprawy o błąd w sztuce lekarskiej są skomplikowane i często wymagają pomocy adwokata medycznego.
Błąd w sztuce i błąd w sztuce

W języku potocznym oba słowa są synonimami – używa się ich zamiennie. Jednak w praktyce medycznej błąd w sztuce odnosi się do działań lekarzy, a błąd w sztuce jest szerszym pojęciem, które może odnosić się również do instytucji medycznych. Istnieje kilka rodzajów błędów medycznych: błędy diagnostyczne (diagnoza), błędy leczenia (leczenie), błędy organizacyjne, błędy techniczne. Bez względu na to, jakiego rodzaju błędu obawia się pacjent, warto zasięgnąć profesjonalnej porady prawnej u adwokata medycznego. Sądy mogą przyznać znaczne odszkodowanie, ale musisz być przygotowany na długie postępowanie sądowe. Sprawy o błędy w sztuce są niezwykle złożone ze względu na złożoność prawną i medyczną. Prawnicy medyczni przypominają, że aby wyjaśnić, że doszło do błędu medycznego, należy również przeanalizować, czy lekarz lub inny pracownik służby zdrowia nie dopuścił się zaniedbania lub był nieaktywny. Odpowiedzialność cywilna za błędy medyczne jest możliwa po stwierdzeniu winy co najmniej nieumyślnej (niedbalstwo, rażące niedbalstwo)
Opinia eksperta
Aby uznać winnego lekarza, innego pracownika służby zdrowia lub placówkę medyczną, sądy opierają się na opinii biegłego, która jest kluczowym dowodem w sprawie. Sąd rozważy wiele okoliczności i dowodów. Podstawą do wszczęcia procesu jest dokumentacja medyczna pacjenta.
Kwota odszkodowania
Roszczenia z tytułu błędów w sztuce lekarskiej wzrosły w ostatnich latach o 70%. Sąd przyjął, że wysokość odszkodowania została ustalona na podstawie rzeczywistych cierpień pacjenta i czasu ich trwania, a nie przeciętnego poziomu życia społeczeństwa. Odszkodowanie musi być wystarczające do spowodowania szkody, a nie symboliczne. Muszą opłacić rehabilitację, leki, wizyty u lekarza i rehabilitację, a także leczenie w prywatnych placówkach opieki zdrowotnej. Odszkodowanie za zaniedbanie medyczne to najtrudniejsza sprawa odszkodowawcza. Wysokie odszkodowanie mogą uzyskać tylko prawnicy medyczni, którzy specjalizują się w takich sprawach i otrzymali odszkodowanie więcej niż jeden raz. Odszkodowanie za błąd w sztuce lekarskiej to zadośćuczynienie za ból i cierpienie spowodowane niewłaściwym leczeniem. Godne uwagi medialne sprawy zachęcają ludzi do walki o swoje prawa.
Błędy zdarzają się na każdym etapie leczenia: od diagnozy do powrotu do zdrowia. Największą tragedią jest sytuacja, gdy błędy skutkują kalectwem lub śmiercią pacjenta. Dobrą wiadomością dla pacjentów jest to, że stawki refundacji wzrosły. Należy zaznaczyć, że nie wszystkie negatywne zdarzenia podczas leczenia spowodowane są błędami medycznymi. Prawnik medyczny może ocenić, czy dany skutek zdrowotny został spowodowany błędem medycznym. Pacjenci, którzy doznali dodatkowego uszczerbku na zdrowiu, mają prawo wiedzieć, czy doszło do błędu medycznego, a jeśli tak, do otrzymania odszkodowania.
Karolina Seidel kancelaria prawa medycznego |
ul. Saska 7E |
03-968 Warszawa |
511 098 052 |
www.adwokat-seidel.pl |
![]() |
![]() |
![]() |